Dečija i preventivna stomatologija

Dečija i preventivna stomatologija

Kada je pravo vreme za prvu posetu stomatologu?
Prva poseta stomatologu može biti i pre nicanja prvog zuba. Tada se roditeljima daju saveti vezani za održavanje higijene usta deteta kao i o pravilnim navikama prvenstveno u ishrani. Važno je da prva poseta bude kratka, bez bilo kakvog zahvata, već samo upoznavanje sa doktorom i ordinacijom kroz igru.

Mlečni zubi i prevencija

Vreme nicanja mlečnih zuba je od 6. meseci do 3. godine, a ukupno ih ima 20. Po svom kvalitetu su manje otporni od stalnih zuba, zbog čega je izuzetno važno početi sa pranjem već od pojave prvog zuba. Osim preventivnih mera, često je neophodna i popravka mlečnih zuba. Važno je znati da se mlečni zubi mogu popravljati kako bi se sačuvalo mesto za stalne zube, očuvala funkcija mlečnih zuba i sprečilo prenošenje bakterijske flore sa karioznih mlečnih zuba na stalne zube.

Povrede zuba

Povrede zuba kod dece su česte. Najčešće se povređuju mlečni ili stalni sekutići. Ovakve povrede izgledaju dosta dramatično za roditelje, jer je povreda zuba često praćena i povredama mekih tkiva. Bez obzira da li postoji bol, otok ili klaćenje zuba, treba što pre konsultovati stomatologa.

Prevencija

  • Preventivna stomatologija – je posebna grana koja se bavi očuvanjem zuba, tj. prevencijom nastanka oboljenja zuba, usne duplje i viličnog zgloba. Koliki značaj ima preventivna stomatologija ukazuje i definicija Svetske zdravstvene organizacije, koja upravo ovu oblast stavlja na PRVO mesto, jer ona obezbeđuje dugotrajno oralno zdravlje, a samim tim unapređuje kvalitet života ljudi.

    Imajući u vidu da su karijes i parodontopatija vodeći stomatološki problemi savremenog društva, svaki stomatolog veliku pažnju posvećuje edukaciji pacijenata o prevenciji nastanka bolesti kao najboljem načinu za očuvanje oralnog zdravlja.

  • Redovne kontrole (svakih 6 meseci )
  • Skidanje mekih zubnih naslaga i kamenca sa poliranjem zuba

Zalivanje fisura

Preventivno zalivanje fisura sprovodi se radi sprečavanja nastanka karijesa. Kod dece je potrebno zaliti linijska udubljenja na griznoj površini bočnih zuba. Postupak je apsolutno bezbolan. Na taj način će se sprečiti nastanak karijesa na zubima Vašeg deteta, posebno u regionu fisure koji je najskloniji razvoju karijesa.

Postupak se sastoji u tome što se zubi očiste polir pastama i rotirajućim četkicama, zatim se osuše, premažu 37% fosfornom kiselinom, na njih se nanese zalivač i prosvetli. Za ovakvo zalivanje fisure potrebno je oko 15 minuta.

Blagovremena dijagnoza i ortodontska terapija

Omogućava blagovremeno postavljanje zuba u pravilan položaj, čime se olakšava održavanje higijene i sprečava nastanak karijesa i upale desni. Takođe se u ranom uzrastu reguliše visina zagrižaja, čime se kasnije smanjuje mogućnost pojačanog trošenja zuba, oštećenje viličnog zgloba i nastanka TMD – Temporomandibularnih disfunkcija (skup različitih simptoma kao što su bolovi, pucketanje u viličnom zglobu, okolnim mišićima, preskakanje u zglobu i glavobolje).

Diagnoza i hirurško uklanjanje različitih nepravilnosti mekih tkiva

Sluzokožni nabori kao što su Resice (frenulumi) i visoki pripoji pokretne sluzokože, mogu dovesti do ogolićavanja i osestljivosti korena zuba, stoga je neophodna hirurška intervencija kojom se ovi pripoji koriguju.

Preventivne kontrole (najmanje svakih 6 meseci) nakon izvršenih protetskih radova

Kontrolni pregledi služe za praćenje uspešnosti terapije i rano otkrivanje bilo kakvih promena kako bi se očuvala trajnost protetskih nadoknada u predviđenom periodu.

Za sva pitanja i konsultacije tu je Vaš tim stomatološke ordinacije dr Ana Meši. Naša ordinacija sa nalazi u Kisaču, nadomak Novog Sada.