Vreme čitanja: 3.1minuta
protetika kisac, metalo-keramicke krunice kisac, zubar kisac

Metalkeramičke ili bezmetalne krunice, koje odabrati?

Ukoliko ste u dilemi koje krunice odabrati za sebe, evo nekoliko osnovnih informacija o ove dve vrste materijala za izradu protetskih nadoknada.

U daljem tekstu ćete saznati koje su razlike a šta je slično za ove dve vrste krunica kao i kako se odlučiti za određeni tip krunica.

Metalkeramičke krunice

izrađuju se tako što se preko metalne osnove nanosi sloj keramike. Ove krunice se u stomatologiji koriste dugi niz godina i svojom estetikom i mehaničkim svojstvima zadovoljavaju većinu indikacija.

Bezmetalne krunice

u svojoj osnovi ne sadrže metal, su estetski sličnije prirodnom zubu jer nema opaker sloja koji bi morao pokriti sivu boju metala, stoga sama bezmetalna krunica ima bolju providnost (transparentnost) i bolje estetske karakteristike.

Bezmetalne keramičke krunice mogu biti izrađene od cirkonijum keramike (cirkonijum oksid)i one su izuzetno tvrde, stoga su pogodne kako za prednje tako i za bočne zube. Druga vrste keramike je litijum disilikat koji ima još bolja estetska svojstva.

Koje razike su ključne i kako da se odlučite između metalokeramičkih i bezmetalnih krunica

Razlika u estetici: Obe vrste nadoknada spadaju u estetske. Bezmetalne krunice su prirodnijeg izgleda i svakako bi bile prvi izbor u nadoknadi prednjih zuba kao i u izradi faseta, dok bi metalokeramičke krunice potpuno zadovojavale estetske zahteve u bočnoj regiji.

Razlike u kvalitetu: Oba vrste nadoknada su visokog kvaliteta, stoga se mogu koristiti u svim indikacijama. Mala razlika je u tome što su metalkeramičke krune, kao dvoslojne nadoknade, sklone lomu dela keramike, obzirom da je keramika nanešena u tankom sloju preko metalne osnove, dok su cirkonijum krune rezane iz blokova (monolitne), stoga nema negativnih strana loše veze između različitih materijala. Prednost metalokeramičkih krunica je u tome što su manje tvrdoće i manje oštećuju zube suprotne vilice, što je bitno ako se naspram krunica nalaze prirodni zubi.

Razlika u vremenu potrebnom za izradu nadoknade: Ukoliko postoji vremenski ograničen rok za izradu nadoknade (krunice, mosta, fasete), bezmetalne keramičke krune su pogodnije usled kraćeg roka izrade. Ove krunice se izrađuju digitalno i mogu biti gotove za svega dva do tri dana.
Metalokeramičke krunice imaju kompleksniju proceduru izrade a samim tim potrebno je više vremena za za ovu vrstu rada.

Finansijski momenat: metalokeramičke krunice su finansijski dosta povoljnije, stoga kod velikih rekonstrukcija pacijenti se često odluče za ovu vrstu nadoknada. Jedna od mogućnosti je i kombinacija ove dve vrste nadoknada, tako da se prednji zubi izrađuju od bezmetalne keramike dok se bočni zubi nadoknađuju metalokeramičkim mostovima ili krunicama.

Cirkonijum ili litijum disilikatne krunice?

Obe alternative nude mnoge prednosti i veoma su slične. Međutim, postoji nekoliko razlika između njih.

  • Krunice od cirkonijuma su otpornije i mogu da izdrže veće sile. Iz tog razloga, često se preporučuju za zadnje zube, kao što su kutnjaci i pretkutnjaci.
  • Svojstva litijum disilikatnih krunica su suprotna. Ove krune se odlikuju optičkim kvalitetima i estetikom, ali nisu toliko otporne kao krunice od cirkonijuma.
    Štaviše, one obično nisu najbolji izbor za osobu sa jakim zagrizom ali one nadoknađuju ovaj manji nedostatak većom estetikom i indikovane su za prenje zube.

Možda se pitate kako se odlučiti za metalokeramičke ili bezmetalne krunice?

Najbolje je da osim informacijama o samom materijalu i njegovim estetskim svojstvima, dođete i na pregled stomatologa koji će Vam pomoći da donesete pravu odluku spram Vaše situacije i mogućnosti.

Za sva pitanja i konsultacije tu je Vaš tim stomatološke ordinacije dr Ana Meši. Naša ordinacija sa nalazi u Kisaču, nadomak Novog Sada.